Більше 60% українців висловлюють готовність витримувати війну стільки, скільки знадобиться.


Згідно з інформацією, наданою Укрінформом, це підтверджують результати дослідження, виконаного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) в період з 20 вересня по 3 жовтня 2024 року.

Як зазначають соціологи, КМІС регулярно ставить запитання "Скільки ще часу Ви готові терпіти війну?", що дає змогу оцінити динаміку громадських настроїв. "Від початку вторгнення до лютого 2024 року ситуація практично не змінювалися: стабільно близько 71-73% відповідали, що вони готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно (і ще 2-3% говорили про один рік). У цей же період про більш короткий власний запас міцності (кілька місяців - пів року) говорили 18-21%", - йдеться у повідомленні.

Протягом періоду з лютого по жовтень 2024 року КМІС вперше зафіксував зменшення відсотка людей, які готові витримати стільки, скільки знадобиться. "Попри це, більшість українців, а саме 63%, заявляють про свою готовність терпіти війну стільки, скільки буде необхідно. Водночас кількість тих, хто вважає, що конфлікт може тривати близько року, зросла з 3% до 6%. Таким чином, у цілому про тривалий період готові говорити 69% українців", - додають соціологи.

У КМІС зазначили, що відсоток респондентів, які вважають, що час до змін становитиме лише кілька місяців - пів року, залишився стабільним: 19% на даний момент проти 21% у лютому 2024 року (ця різниця є незначною). Водночас, кількість тих, хто не зміг надати відповідь на запитання зросла з 4% до 12%, що, безсумнівно, відображає зростаючу невизначеність майбутнього в свідомості українців.

За даними соціологів, хоча на заході і в центрі теж є зростання невизначеності, але загалом населення цих регіонів зберігає високу впевненість у своїх можливостях (з мінімальним погіршенням порівняно із лютим 2024 року).

Однак на півдні та сході спостерігається помітніша динаміка. На півдні частка тих, хто вважає, що тривалість може бути умовно довгою (один рік або стільки, скільки знадобиться), зменшилася з 71% до 57%. Зокрема, кількість тих, хто зазначає, що тривалість буде "стільки, скільки знадобиться", знизилася з 68% до 50%. Водночас, суттєвих змін у відсотках тих, хто вважає тривалість короткою, не сталося — 24% у лютому та 26% наразі. Натомість зросла кількість людей, які не можуть визначитися зі своєю думкою, з 4% до 17%, як зазначили в КМІС.

Водночас на сході (який охоплює Донецьку і Харківську області) у лютому 73% говорили про умовно довгий період і з них 70% говорили "стільки, скільки треба". Зараз - 48%, і з них 38% готові терпіти стільки, скільки треба буде. Натомість з 23% до 36% зросла частка тих, хто говорить про умовно короткий період, а також з 5% до 16% стало більше тих, хто не визначився із думкою.

Спостерігається взаємозв'язок між сприйняттям сили Росії та готовністю населення витримувати війну. Наприклад, серед тих, хто вважає, що ресурси Росії виснажуються, 77% готові терпіти так довго, як це буде потрібно, а в цілому 82% згодні на умовно тривалий термін терпіння.

Одночасно серед тих, хто впевнений у безмежних ресурсах Росії, 52% висловлюють готовність терпіти стільки, скільки буде потрібно, тоді як загалом 59% налаштовані на витримку в умовах тривалої нестабільності. Проте навіть у цій групі 28% вказують на можливість коротшого періоду терпіння, що становить кілька місяців до півроку.

"Зазначений тренд простежується у всіх регіонах. Зокрема. На півдні і сході (де, як раніше було показано, ми бачимо найбільш помітну негативну динаміку) серед тих, хто вважає, що загалом Росія вичерпує ресурси, переважна більшість готові терпіти умовно довгий період (а більшість готові терпіти стільки, скільки буде потрібно). Насамкінець варто звернути увагу, як українці та українки різного віку готові терпіти війну. Як можна бачити, більшість і чоловіків, і жінок, і українців молодого віку, і українців середнього віку, і українців старшого віку демонструють високу готовність терпіти стільки, скільки потрібно буде", - підсумували у КМІС.

Київський міжнародний інститут соціології реалізував власне всеукраїнське дослідження громадської думки під назвою "Омнібус". У рамках цього опитування, організація за власним бажанням включила питання про те, який запас міцності має Росія та скільки часу українці готові витримувати труднощі, пов’язані з війною.

Для збору даних було використано метод телефонних інтерв'ю з комп'ютерною підтримкою (CATI), заснований на випадковій вибірці мобільних номерів, що включала випадкову генерацію номерів та подальше статистичне зважування. У всіх регіонах України, підконтрольних уряду, вдалося опитати 989 респондентів. Опитування охоплювало дорослих осіб (віком від 18 років і старше), які на момент проведення дослідження проживали на контрольованій території України. Вибірка не включала жителів тимчасово окупованих регіонів, хоча частина респондентів була внутрішньо переміщеними особами, які переїхали з цих територій. Крім того, опитування не стосувалося громадян, які виїхали за межі країни після 24 лютого 2022 року.

У звичайних умовах статистична похибка для даної вибірки (з імовірністю 0,95 та урахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищує наступні значення: 4,1% для показників, що наближаються до 50%; 3,5% для показників, близьких до 25%; 2,5% для показників, що становлять близько 10%; 1,8% для показників, наближених до 5%.

В умовах війни, окрім вказаної формальної похибки, виникає також певне систематичне відхилення. В цілому, в КМІС переконані, що результати залишаються високорепрезентативними і дозволяють проводити досить достовірний аналіз суспільних настроїв громадян.

Related posts