Що чекає нас після скасування МСЕК і куди звертатися для отримання статусу інваліда?


Кількість та масштаби корупційних випадків, пов'язаних із співробітниками медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), продовжують зростати. У фахівців з невисокими доходами правоохоронці виявляли мільйони доларів готівкою, елітні прикраси та автомобілі. Як правило, в результаті розслідувань з'ясовувалося, що працівники МСЕК мають у власності розкішну нерухомість не лише в Україні, але й за кордоном.

Показовим колом кругової корупції в медичній сфері стала Хмельницька область. Спочатку голову обласної МСЕК Тетяну Крупу та її сина, голову місцевого Пенсійного фонду викривають на незаконному збагаченні. Далі з'ясовується, що Крупа оформила інвалідність 49 прокурорам Хмельницької області і це стало останньою краплею. Після скандалу з прокурорами звільняється за власним бажанням голова Хмельницької обласної прокуратури Олексій Олійник, а згодом і генеральний прокурор України Андрій Костін.

Центральна влада починає діяти рішуче: президент Володимир Зеленський 22 жовтня скликає засідання Ради національної безпеки і оборони України через багаторазові зловживання чиновників і ліквідує всі комісії. Окремо глава держави критикує очільника Міністерства охорони здоров'я Віктора Ляшка та міністерку соціальної політики Оксану Жолнович за "дуже непереконливі доповіді" щодо корупції в МСЕК.

Ляшко висловив свою позицію, зазначивши, що не планує залишати пост через розголос, пов'язаний із медико-соціальними експертними комісіями. Він вважає, що написати заяву легше, ніж змінити структуру, адже керівники МСЕК не підпорядковані йому. Міністр висловив впевненість у цьому питанні.

Медико-соціальні експертні комісії завершать свою діяльність як незалежні юридичні утворення до 1 січня 2025 року. Планується ліквідація Центральної МСЕК до кінця цього тижня. Віктор Ляшко вважає, що керівники комісій не повинні займати керівні позиції в медичних установах.

"Ми активно готувалися до цього, удосконалюючи матеріально-технічну інфраструктуру нашого інституту в Дніпрі. Спостерігаючи за роботою центральної МСЕК, ми зрозуміли, що вона виконує лише візуальну експертизу, а далі люди відправляються на клінічні бази в Дніпрі та Вінниці," -- зазначив міністр.

Всі функції МСЕК будуть надані кластерним та надкластерним медичним закладам. Ці установи повинні мати не менше 20 спеціалізацій в сфері медичного обслуговування та бути інтегрованими в електронну систему охорони здоров'я (ЕСЗ). Це дозволяє моніторити, який лікар здійснив прийом, в який час було поставлено діагноз, а також які дослідження були проведені.

В контексті впорядкування системи надання інвалідності необхідно припинити експерименти над людьми. Багато військових та цивільних, які отримали травми, потребують термінового оформлення інвалідності, але відповідна структура може виявитися відсутньою, зазначає президент Всеукраїнської Ради захисту прав і безпеки пацієнтів Віктор Сердюк.

"В Україні щодня трапляються сотні дорожньо-транспортних пригод, і багато людей зазнають травм внаслідок різних нещасних випадків. Проте новий орган, який займатиметься видачею довідок, з’явиться лише через понад два місяці. Такі важливі соціальні питання потребують ретельної підготовки нового механізму. Необхідно надати людям можливість вибору: залишитися на старій, але ненадійній системі або спробувати нову, хоча й маловідому", -- зазначає експерт Фокусу.

Протягом більше ніж двох місяців, згідно з оцінками експерта, не вдасться встановити ефективний функціонал системи. Це призведе до того, що десятки тисяч осіб залишаться в невизначеності.

"Працівники, що взаємодіють з пацієнтами та займаються документацією, повинні проходити спеціальне навчання. Виберіть будь-яку галузь і проведіть експеримент: запровадьте нову організаційну модель і спостерігайте за її результативністю," - зазначає Сердюк.

Поїздка до лікарні, що спеціалізується на кластерному лікуванні, для особи з інвалідністю, яка потребує допомоги вдома, може бути дуже складною. Одним із можливих рішень є автоматичне визнання інвалідності для людей похилого віку, які мають очевидні фізичні недуги.

Ліквідація МСЕК, на думку старшого партнера адвокатської компанії "Кравець та Партнери" Ростислава Кравця, приховає винних у корупційних злочинах. Крім цього, ті, хто позбувся інвалідності, але мають відповідні медобстеження та експертизи, подадуть позови до держави.

"Що станеться з усіма документами після ліквідації структури? Розпочнуться перевірки щодо законності надання ступенів інвалідності, але сліди вже, ймовірно, зникнуть," — висловлює думку юрист в інтерв'ю з Фокусом.

Адвокат розповідає про випадок ліквідації Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ), що була здійснена під приводом боротьби з корупційними явищами. Президент Зеленський характеризував цей орган як "корупційний кліщ", тоді як прем'єр-міністр Денис Шмигаль назвав його "джерелом корупції". Зрештою, функції ДАБІ були передані Державній інспекції архітектури та містобудування (ДІАМ), але проблема корупції в будівельному секторі залишилася невирішеною.

"Чи відбулися якісь суттєві зміни в будівельній галузі? Поки що бачимо лише зміни в назві та вивісці державного органу. На жаль, відсутнє чітке стратегічне бачення реформ з боку влади. Є багато невирішених питань: як діяти людям з інвалідністю в умовах, коли немає МСЕК? Нам все ще потрібен орган, який би визначав інвалідність або рівень придатності. Не можна звести питання інвалідності до цифрових технологій, адже кожен випадок є унікальним," — підкреслює юрист.

Кравець згадав історію з діджиталізацією військового обліку: повістки почали отримувати чинні військові, заброньовані співробітники критично важливих підприємств або ті, хто має відстрочку від призову до армії.

"Який має сенс знову викликати особу в ТЦК, якщо вона вчора пройшла військово-лікарську комісію і отримала відстрочку? Це лише створює ілюзію активності та нібито покращення процесу цифровізації," -- зазначив Кравець.

Нагадуємо, що підроблені документи про ступінь інвалідності видавалися не лише прокурорам, а й представникам митної служби, податкової інспекції, Пенсійного фонду та місцевих органів влади. Раніше в СБУ повідомляли, що 64 працівники МСЕК отримали офіційні підозри.

Фокус раніше писав, що у 2023 році інвалідність оформляли переважно чоловіки. При цьому чоловіків і жінок з інвалідністю віком від 40 до 60 років удвічі більше, ніж молодих людей.

Related posts