Що таке MQ-9 Reaper і чому Україні так необхідний цей безпілотник?


MQ-9 Reaper - розвідувально-ударний модульний безпілотний літальний апарат, розроблений компанією General Atomics Aeronautical Systems. MQ-9, здатний літати на великі відстані, відстежувати й атакувати цілі на землі, був створений на базі дрона MQ-1 Predator для Військово-повітряних і Військово-морських сил США, а також для ВПС Великої Британії. Порівняно з "предатором", Reaper має вп'ятеро більшу вантажність, що дозволяє йому використовувати значно ширший діапазон зброї.

Назва Reaper у буквальному перекладі з англійської означає "жнець". Проте навряд чи творці безпілотного літального апарату черпали натхнення з аграрної тематики. Справа в тому, що в англійській мові існує фраза Grim Reaper, що дослівно означає "похмурий жнець". Цим терміном зазвичай позначають втілення Смерті — страхітливу фігуру, часто зображувану як скелет з косою, що символізує раптовий та невідворотний прихід смерті.

Перший політ безпілотника MQ-9 Reaper відбувся 2 лютого 2001 року. Перший екземпляр Reaper був переданий Військово-повітряним силам США у 2007 році, і вже в тому ж році ці дрони почали брати участь у бойових операціях в Афганістані. Крім того, вони використовувалися під час військових дій в Іраку, Сирії та Ємені. MQ-9 також виконує патрульні місії на американсько-мексиканському кордоні. Згідно з інформацією в медіа, цей безпілотник зіграв ключову роль у ліквідації іранського генерала Касема Сулеймані у 2020 році, а також брав участь у знищенні кількох лідерів "Аль-Каїди" в Афганістані та Ємені.

"Ріперів" можна застосовувати для виконання розвідувальних завдань, спостереження, а також для безпосередньої повітряної підтримки, рятувальних операцій, точних ударів по рухомих цілях, контролю конвоїв, забезпечення безперешкодного проходу, авіаційного наведення та багатьох інших завдань.

Станом на травень 2021 року ВПС США експлуатували понад 300 безпілотних літаків MQ-9 Reaper. Прогнозованим кінцем терміну служби парку літаків MQ-9 в Штатах https://www.defensenews.com/air/2021/05/26/get-ready-for-another-fight-over-the-future-of-the-mq-9-reaper/називають 2035 рік.

MQ-9 Reaper є не просто безпілотником, а цілою інтегрованою системою. Цей авіаційний комплекс включає в себе дрон з різноманітними датчиками та озброєнням, наземну станцію для управління, захищену лінію зв'язку Predator Primary Satellite Link, а також систему підтримки й команду операторів, про що повідомляє видання АрміяInform. Екіпаж складається з командира-оператора та його помічника, який відповідає за наведення та обробку даних з датчиків.

Основною метою MQ-9 вважається не стільки виконання ударних місій, скільки проведення розвідувальних операцій.

"Забезпечення ефективної реалізації цієї функції та значної витривалості в польоті досягається завдяки економічному двигуну, значному обсягу пального, оптимальному співвідношенню потужності до ваги, а також розширеному спектру датчиків", - зазначається в документі.

Шасі "ріперів" складається з трьох стійок: одна розташована спереду, а дві – ззаду. Кожна стійка обладнана власною гальмівною системою. Літальний апарат має можливість демонтажу, що дозволяє розмістити його в одному контейнері. Уся конструкція підходить для транспортування на американському військовому літаку C-130 Hercules.

Для пошуку цілей та навігації "Жнець" використовує дві окремі системи. Першим є багаторежимний радар високої роздільної здатності AN/APY-8 Lynx, здатний здійснювати картографування місцевості та виявляти цілі, що рухаються - як на тлі землі, так і на поверхні моря. Друга система - Raytheon AN/ASS-52(V). Це оптико-електронна прицільна станція, оснащена лазерним далекоміром-ціловказателем, що може працювати і при денному світлі, і в інфрачервоному діапазоні.

Серед різноманітних типів обладнання, які можна встановити на безпілотник Reaper, варто відзначити систему попередження про ворожі радіолокаційні сигнали, датчик EO/IR MTS-B, призначений для моніторингу балістичних ракет, а також Gorgon Stare ("Погляд Горгони") – унікальну сенсорну систему, оснащену дев'ятьма відеокамерами, що забезпечують повний огляд навколишньої території. Gorgon Stare розроблено для тривалого спостереження за великими площами. З висоти 7600 метрів ця система здатна ретельно контролювати всі події в межах невеликого міста.

За класифікацією ВПС США, MQ-9 Reaper належить до розряду "мисливців-убивць" - літаків, здатних вистежувати ціль та знищувати її. "Ріпер" має сім точок підвіски - одну в центрі під фюзеляжем, а ще шість під крилами, по три з кожного боку. На внутрішніх можна кріпити до 680 кг, у середніх до 340 кг, а на зовнішніх - до 68 кг. Останні модифікації MQ-9 розраховані на 9 підвісок.

Основним озброєнням безпілотного літального апарату є ракета AGM-114 Hellfire. Стандартна модель MQ-9 оснащена чотирма такими ракетами, які розміщуються на середніх точках підвіски. Ці відносно легкі снаряди, вагою близько 50 кг, можуть вражати цілі на відстані від 8 до 11 кілометрів і мають достатню потужність, щоб знищити будь-яку ворожу бронетехніку.

Крім того, "Жнець" здатен застосовувати британські малі ракети Brimstone (до 18 одиниць боєприпасів), а також кориговані авіабомби вагою до 230 кг для завдання більш потужних ударів (лише на внутрішніх точках підвіски). Окрім цього, він може використовувати керовані ракети "повітря-повітря" AIM-9 Sidewinder та AIM-92 Stinger, які можуть бути встановлені на зовнішніх точках підвіски, з дальністю до 35 км.

Читайте також: Не боїться пасток і перешкод: все про найсучаснішу американську ракету AIM-9X Block II, яку "засвітили" ЗСУ

Типовий комплект озброєння включає дві кориговані авіабомби та чотири ракети AGM-114 Hellfire. Максимальна кількість ракет, яку можна завантажити, варіюється від 12 до 14. Системи бортового обладнання забезпечують можливість одночасного моніторингу до 12 цілей, а запуск ракет здійснюється з інтервалом у 0,3 секунди.

Постійно ведуться роботи над вдосконаленням та підвищенням ефективності "летючої смерті". Наприклад, у 2022 році Defense Express інформував про подвоєння її дальності.

"Функція "ввалити щонайменше на вдвічі більшу відстань" для безпілотника MQ-9 має бути надважливою, бо значно підвищить його живучість під час "полювання" та ударів по важливих цілях - тим паче, що останнім часом у ПС США говорять про скорочення операцій MQ-9 Reaper саме через його вразливість "у конфліктах високого рівня" - йшлося в статті.

У випадку з "Ріпером" мова йшла про збільшення дальності дії з 8-11 до 16-22 км.

Про ще одне вдосконалення MQ-9 Reaper у 2023 році розповідав директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець. Йшлося про те, що безпілотник "навчили" автоматично відходити на запасний аеродром, сідати з більшою масою та літати при сильнішому боковому вітрі.

Оновлена версія безпілотного літального апарату тепер має можливість автоматично приземлятися на альтернативних аеродромах у випадках погіршення погодних умов, пошкодження основної посадкової смуги або зміни завдань. Оператор може вносити зміни до інформації про аеродром навіть під час польоту. БпЛА здатний здійснити посадку на незнайомих аеродромах, оскільки нова версія не вимагає присутності наземної станції управління на запасному аеродромі та використовує супутникові засоби управління. Для цього апарат спочатку аналізує місцевість за допомогою сенсорів, а потім виконує посадку в автоматичному режимі, - зазначив експерт у військовій сфері.

У травні того ж року БПЛА MQ-9 Reaper вперше під час навчальних маневрів ВПС США виконав зліт і посадку не з військової бази, а з автомобільної дороги.

"MQ-9 Reaper був і залишається основним ударним дроном, який сьогодні перебуває на озброєнні американської армії. Очевидних суперників у своєму класі й щодо завдань MQ-9 просто не має", - пише про "Женця" АрміяInform.

Крім США, ці дрони перебувають на озброєнні армій Великої Британії, Франції, Туреччини, Італії, Нідерландів, Іспанії, Польщі та Японії. А от Україна, попри те, що вважає Reaper своїм пріоритетом, досі не може домогтися передачі безпілотника.

На початку 2023 року Лінден Блю, виконавчий директор компанії General Atomics, запропонував українським чиновникам можливість придбати два бойових дрони MQ-9 Reaper за символічну ціну в один долар. Хоча українська сторона все ще зіткнулася б з витратами, які становили б близько 10 мільйонів доларів на транспортування дронів і 8 мільйонів доларів на річне обслуговування, основною перешкодою для реалізації цієї цікавої угоди виявилася позиція Міністерства оборони США, яке повинно дати дозвіл на передачу безпілотників.

Аналітики Defense Express охарактеризували цю ситуацію як "незвичайну і загадкову", а доводи Пентагону про можливість збиття Reaper - як "нелогічні".

Аргумент проти передачі MQ-9 Reaper для ЗСУ з боку США виглядає досить дивно, оскільки безпілотники саме й створювались для виконання місій у зонах з високим рівнем ризику, де ймовірність виявлення та атаки систем ППО є значною. Хоча можна було б вважати обґрунтованим заперечення Україні на підставі ризику збиття, це могло б мати сенс лише в контексті обмеженого запасу військової техніки, де кожна втрата є критично важливою. Проте ситуація зовсім інша. Наприклад, у квітні 2023 року Пентагон отримав нагадування про наявність близько п'ятдесяти MQ-9 Reaper, які планують вивести з експлуатації, і які могли б бути передані ЗСУ як доповнення до F-16.

Цілком очевидно, що потужний безпілотник міг би стати в нагоді Збройним силам України, допомагаючи в розширенні можливостей для виявлення військових об'єктів Російської Федерації за лінією фронту, а також підвищуючи ефективність системи HIMARS та інших ракетних комплексів, що перебувають на озброєнні. На сьогоднішній день в Україні використовують дрони, які хоч і мають певні схожості з "ріперами", зокрема Bayraktar TB2. Проте турецький безпілотник суттєво поступається "женцям" у своїх технічних характеристиках. Наприклад, дальність MQ-9 Reaper становить 1900 км, тоді як у "байрактара" вона обмежена лише 150 кілометрами. Також швидкість американського дрона практично вдвічі перевищує швидкість його турецького аналога.

Наразі Україна намагається продавити питання з постачаннями MQ-9, як це раніше вдавалося з багатьма на той час недосяжними видами озброєнь, як-от танки, ракетні системи чи винищувачі. Тим паче, що Reaper має ще одну перевагу - він нескладний в опануванні й після принципового рішення може блискавично з'явитися на фронті. Скажімо, у Великій Британії тривалість програми навчання на цей дрон складає 3,5 місяця.

Related posts