Спеціальний представник ЄС щодо санкцій висловив думку, що для Росії стало "важко та витратно".
Санкції, накладені на Росію, не є універсальним вирішенням, яке могло б повністю припинити війну в Україні. Проте завдяки цим обмеженням російському уряду стає все важче і дорожче підтримувати свою військову машину та отримувати необхідні західні компоненти для виробництва сучасної зброї. Таку думку висловив спеціальний представник ЄС з питань санкцій Девід О'Салліван під час зустрічі 18 вересня в Центрі європейської політики в Брюсселі.
Санкції проти Москви є "лише одним із складових відповідей Європейського Союзу на масштабне вторгнення Росії в Україну", поряд із військовою, макроекономічною та політичною підтримкою Києва, підкреслив О'Салліван. Основна мета санкційного механізму полягає в ускладненні для Росії доступу до технологій, необхідних для виробництва сучасної зброї, зменшенні доходів, які дозволяють російському уряду фінансувати цю агресію, а також у дестабілізації російської економіки.
За словами спецпредставника, завдяки санкціям ЄС росіянам стало "складніше, повільніше і дорожче" отримувати компоненти для зброї, яку вони використовують у війні проти українців. "Складніше, бо зараз, коли ми закриваємо можливі канали обходу санкцій, росіянам доводиться шукати інші шляхи. Повільніше, бо щоразу ми робимо довшим і непередбачуванішим ланцюг їх поставок, і вони змушені робити два чи три кола, щоб обійти перешкоди. І, звичайно, це обходиться їм дорожче. Є дослідження, які свідчать, що тепер Росія платить на 100 відсотків більше, ніж досі, за потрібні їм компоненти", - розповів О'Салліван.
Він також вважає, що санкції завдають шкоди економіці Російської Федерації, оскільки, за його словами, "більше ніж 30 відсотків державних витрат країни йдуть на фінансування конфлікту" проти України. Це вказує на те, що економіка Росії перетворилася на військову, "що неминуче відобразиться на її економічному майбутньому". Проте спеціальний представник ЄС визнав, що Росія може залишатися в цій невигідній ситуації ще протягом тривалого часу.
Читайте також: Ішинґер висловив умову, за якою Україна зможе завдавати удари вглиб території Росії.
Відповідаючи на коментарі щодо того, що, незважаючи на санкції, російська зброя все ще містить численні елементи, виготовлені західними компаніями, О'Салліван зазначив, що хоча санкції проти Росії були введені потужною коаліцією держав, включно з країнами Великої сімки, проте "багато країн світу не відчувають себе зобов'язаними дотримуватись цих обмежень". Він також уточнив, що західні компоненти, які все ще присутні в російських ракетах, або були виготовлені до початку конфлікту, або ж створені дочірніми компаніями американських чи європейських брендів, наприклад, у країнах Південно-Східної Азії.
Існує кілька країн, через які відбувається постачання військових компонентів до Росії. О'Салліван згадав серед них Казахстан, Узбекистан, Вірменію, Грузію, Сербію та Туреччину. Він зазначив, що переговори з цими державами приносять позитивні результати, оскільки "ця продукція складає дуже малу частину їхньої зовнішньої торгівлі", і керівництво цих країн не прагне бути залученим до "підтримки російської військової машини".
Для Росії основними постачальниками чутливих товарів залишаються Гонконг та Китай. Через ці регіони до РФ надходить 80% необхідної продукції для виробництва озброєнь. Ця продукція імпортується з країн Південно-Східної Азії, таких як В'єтнам, Малайзія та Таїланд, де вона виготовляється дочірніми підприємствами. О'Салліван зазначив, що переговори з цими країнами проходять "складніше".
Також зверніть увагу: Які причини раптового збільшення німецького експорту до Росії?
На сьогоднішній день Європейський Союз реалізував 14 пакетів санкцій проти Росії, які охоплюють 60% торгівлі між ЄС та РФ. "Ми ніколи не стикалися зі санкціями такого масштабу", - підкреслив спеціальний представник. Найзначнішими з цих санкцій є заходи, що стосуються російських енергоносіїв. Незважаючи на те, що міжнародного ембарго на російську нафту та газ поки що не введено, і Росія продовжує їх продавати та отримувати доходи, ЄС встановив "стелю цін" для російської нафти.
На думку спеціального представника, цей механізм продемонстрував найвищу ефективність "в середині 2023 року та на початку 2024 року". Проте, як зауважив О'Салліван, наразі його результативність знизилася через те, що Росія сформувала власний тіньовий флот. В даний час Європейський Союз працює спільно зі Сполученими Штатами, Великою Британією та іншими країнами G7, щоб "виявити та нейтралізувати якомога більше суден цього тіньового флоту". Більш того, треті країни, які не особливо прагнуть дотримуватися санкцій проти Росії, також усвідомлюють "екологічні загрози, що походять від цих танкерів". "Ці судна застраховані на вкрай ненадійних умовах і транспортують великі обсяги нафти, проходячи поблизу берегів багатьох країн Глобального Півдня, що в кінцевому підсумку може призвести до серйозної екологічної катастрофи", - підкреслив дипломат.
Досліджуйте також: Чи вдасться Захід обмежити постачання балістичних ракет з Ірану в Росію?
В Євросоюзі не відкидають можливість введення нових санкцій проти Росії. Однак, на переконання О'Саллівана, держави-учасниці мають зосередитися на повній реалізації вже існуючих обмежувальних заходів.
"Найголовніше — максимально використати те, що вже маємо", - підкреслив спецпредставник. Він зазначив, що основна проблема полягає в тому, що санкції були введені на загальноєвропейському рівні, але кожна з 27 країн-членів має свій власний національний механізм для їх впровадження. "Це є найбільшим викликом, з яким ми стикаємося: як узгодити реалізацію наших санкцій", - акцентував О'Салліван.