У Бейруті сталися численні вибухи пейджерів: більше двох тисяч бойовиків "Хезболли" отримали травми, а десятки загиблих зафіксовано.


Поранених доставляли до лікарень тисячами.

Сигнал тривоги. Напередодні в Бейруті відбулися масові вибухи пейджерів. Внаслідок цього інциденту постраждали понад дві тисячі бойовиків "Хезболли", і кілька десятків загинули. Угрупування звинуватило Ізраїль у здійсненні нападу. Західні ЗМІ також не заперечують можливу причетність ізраїльської розвідки. Проте в Тель-Авіві поки що утримуються від коментарів щодо ситуації. Більше подробиць повідомить наш кореспондент Антон Кучеренко.

У яскравому Бейруті - вівторок, близько 15:30. Екстремісти "Хезболли" розійшлися хто куди: одні вирушили за покупками до супермаркету, інші - на традиційний ринок. Здається, все йде своїм чередом. Але за мить все зміниться назавжди. Дехто попрощатися з життям, в той час як інші отримають шанс вижити, проте з важкими травмами.

Сотні одночасних вибухів малої потужності. У кишенях, рюкзаках або ж прямісінько у руках. Вмить кількість поранених сягнула кількох тисяч. Бейрутом шириться гамір сирен швидкої допомоги.

Поранених доставляли до лікарень тисячами.. І всі - як на підбір - функціонери радикального угруповання "Хезболла". Підозри одразу пали на Ізраїль. Єврейська держава має непрості стосунки з ліванськими терористами. Але офіційний Тель-Авів ні пари з вуст. Водночас на ізраїльських вулицях - глузлива радість.

"Я дізналася про події в Лівані і вважаю, що це стане серйозним ударом для них. Терористи отримали гідну відповідь. Ми довели, що можемо дістатися до кожного - як до простих людей, так і до високопосадовців," - поділилася думками жителька Тель-Авіва Номі Лешем.

Медіа однозначно вважають цю подію спланованою акцією. Проте експертів вразила її величезна масштаби. Подібні точкові та масовані операції були проведені, можливо, вперше в такому обсязі. Всього за кілька секунд ворожі сили зазнали втрат у кілька тисяч бойовиків.

"У цьому регіоні подібна операція не мала прецеденту. Можливість дистанційно уразити понад 3000 рук, що можуть активувати гачки або запускати ракети у напрямку Ізраїлю, є безсумнівно розвідувальним проникненням небачених масштабів. Проте я вважаю, що найбільш значущим досягненням є плутанина, яку це викликало в рядах 'Хезболли', психологічний тиск і той факт, що хтось може завдати такої шкоди, не здійснюючи фізичного вторгнення", - підкреслила засновниця ізраїльського аналітичного центру з безпеки "Альма" Саріт Зехаві.

Але як "Хезболла" змогла допустити таку серйозну помилку? Арабські ЗМІ швидко виявили, що в руках терористів вибухнули пейджери — пристрої для передачі повідомлень, які були популярні на початку 90-х років. Для "Хезболли" ці пейджери є важливим елементом зв'язку. Угруповання почало використовувати їх вже досить давно, посилаючись на міркування безпеки, стверджуючи, що ці пристрої не підлягають хакерським атакам.

"Досі залишається невідомим, що насправді відбулося. Очікуються розслідування, і, ймовірно, з'явиться безліч нових фактів. Необхідно пам'ятати, що майже тридцять років тому Ізраїлю вдалося нейтралізувати головного конструктора вибухових пристроїв для "Хамасу". Його звали Ях'я АйЯш, і він здобув славу під прізвиськом "Інженер". Його життя обірвалося внаслідок вибуху мобільного телефону, в якому була закладена невелика кількість вибухівки, підірвана дистанційно", - зазначив автор книги "Кібербезпека для чайників" Джозеф Стейнберг.

Неможливо уявити гіршу рекламу. Терористична організація "Хезболла" придбала пейджери у тайванської компанії "Голд Аполло". Виявилося, що частини їхньої продукції були знайдені на місцях вибухів у Бейруті. Власник компанії, очевидно, не був в захваті від такої "вдачі". Йому довелося публічно заперечувати будь-яку причетність до масованих атак.

"У Європі ми співпрацюємо з компанією, яка вже три роки займається виробництвом цих пейджерів під нашою торговою маркою. Вони здійснюють за це фінансові виплати. У нас вже підготовлені контракти, які можемо продемонструвати", - зазначив засновник і президент GOLD APOLLO Хсу Чін-Куанг.

У керівництві "Хезболли" офіційно звинуватили Ізраїль у причетності до останньої операції. Іран також не залишився осторонь, адже внаслідок вибуху пейджера постраждав іранський посол у Лівані Моджтаба Імані, який втратив одне око. Тим часом, Вашингтон оперативно спростував будь-які підозри на свою адресу.

"У мене немає конкретної інформації про повідомлення про вибухи пейджерів. З того, що я знаю, Сполучені Штати не мають жодного відношення до цього інциденту. Проте ми пильно спостерігаємо за розвитком подій," - підкреслив речник Пентагону Патрік Райдер.

Висловлювалися різні теорії щодо того, як була здійснена ця операція. По гарячих слідах з'явилися підозри щодо можливого зламу системи. Дехто стверджував, що хакери змогли дистанційно перегріти батареї. Проте, як технічні фахівці, так і колишні розвідники висловили сумніви щодо цієї версії. У свою чергу, агентство "Ройтерз" пропонує альтернативний погляд. З посиланням на свої джерела, воно повідомляє, що МОССАД заздалегідь встановив вибухівку в партії пейджерів, які потім були реалізовані "Хезболлі".

Антон Кучеренко, "5 канал".

Раніше повідомлялось, що "Хезболла" обстріляла Ізраїль десятками ракет.

Дивіться також:

Підтримуйте репортерів "5 каналу" на фронті інформаційної боротьби.

Related posts