У російському населеному пункті відкрили пам'ятник на честь жертв репресій, до чого активісти прагнули протягом двох десятиліть.


У Сибірському місті Нижньовартовськ, Росія, з'явився пам'ятник жертвам політичних репресій, що відбувалися в період з 1930 по 1950 роки. Це відзначення сталося попри зусилля російської влади, яка намагається возвеличити радянського диктатора Йосифа Сталіна та зменшити значення масштабів політичних репресій, що мали місце в радянський період.

Зведення монументу громадська організація "Витоки пам'яті" домагалася з 2004 року, розповіло проєкту Радіо Свобода Сибір.Реалії джерело, знайоме із ситуацією.

Згідно з інформацією, у 2008 році адміністрація Нижньовартовська організувала конкурс на створення ескізу, проте проєкт не був реалізований. Чиновники пояснювали це різними логістичними труднощами. Спочатку міська влада заявила, що територія недоступна через будівельні роботи, а згодом виділила віддалене місце в історичній частині міста. Вражені бездіяльністю місцевої влади, мешканці вирішили діяти самостійно у 2015 році, зібравши кошти на встановлення простого пам'ятника-плити біля школи. Однак восени 2023 року цей пам'ятник був зруйнований невідомими особами.

Довгоочікуваний пам'ятник нарешті був встановлений за сприяння колишнього губернатора Ханти-Мансійського регіону і нинішнього члена Ради федерації РФ Наталії Комарової і після багатьох років наполягань активістів групи "Витоки пам'яті".

Офіційна церемонія відкриття призначена на 30 жовтня, цей день відзначається як День пам'яті жертв політичних репресій в Росії.

Встановлення пам'ятника пройшло на тлі зміни ставлення російської влади до історії репресій. Зокрема, генпрокуратура РФ планує переглянути деякі рішення щодо реабілітації жертв репресій. Крім того, зміни зазнала Концепція про жертв політичних репресій - 20 червня з неї прибрали згадки про масовість радянських репресій, положення про необхідність увічнити пам'ять їхніх жертв і багато іншого.

У 2024 році в Москві було накладено заборону на акцію "Відновлення імен", під час якої вголос озвучують імена тих, хто став жертвами репресій.

Related posts