"Українське радіо" анонсувало запуск нового проєкту під назвою "Життя в ефірі".
Хто насправді винайшов радіо, як радіо стало медіа і до чого тут "Титанік", як записували радіорепортажі до винайдення магнітної стрічки, як у 1943-му "Українське радіо" мовило з потяга, та як пісня "Реве та стогне" стала позивними "Українського радіо"? Відповіді на ці питання та ще багато інших радіотаємниць розкажуть слухачам творці проєкту.
Згідно з інформацією на офіційному сайті Суспільного, в рамках проєкту, присвяченого століттю "Українського радіо", буде представлено не тільки історію самого радіо, а й дослідження життя декількох поколінь українців через призму діяльності найдавнішої української радіостанції. Також відзначається, що проєкт "Життя в ефірі" має потенціал стати найповнішим аудіодослідженням історії "Українського радіо". Основою проєкту слугуватимуть архівні матеріали, свідчення радіоветеранів та істориків.
За словами виконавчого продюсера "Українського радіо" Юрія Табаченка, коли проєкт тільки задумувався були сумніви чи вистачить інформації на 25 серій, у ході роботи над ним стало зрозуміло, що вони б і 100 серій могли б створити. Він зазначив, що 100-літня історія "Українського радіо" по суті є історією українського народу за ці 100 років.
Працівники радіо, як і українська інтелігенція в цілому, стали жертвами сталінських репресій та загинули під час Другої світової війни, оскільки вони були одними з останніх, хто залишав Київ перед німецьким наступом. Вони пронесли через важкі часи український дух, культуру та мову. Саме з "Українського радіо" українці вперше почули про проголошення незалежності, а також у нашому ефірі, ще до офіційного затвердження Верховною Радою, зазвучав гімн "Ще не вмерла України". Під час нинішньої російсько-української війни "Українське радіо" стало єдиним надійним джерелом інформації для жителів тимчасово окупованих територій, а для деяких людей воно навіть стало рятівним колом, надаючи інформацію про можливості евакуації, – зазначив Юрій Табаченко.
У проєкті "Життя в ефірі" слухачі отримають можливість ознайомитися з історією виникнення та розповсюдження радіо в світі, а також дізнатися про етапи розвитку радіотехнологій в Україні і підготовку необхідної технічної інфраструктури для радіопередач у Харкові. Ветерани радіо діляться своїми історіями про те, як їм вдавалося обходити цензуру і передавати свої думки "між рядками". Державний гімн вперше прозвучав на хвилях "Українського радіо" ще до його офіційного затвердження Верховною Радою. Окремі випуски проєкту присвячені роботі радіостанцій під час воєнних конфліктів – як у роки Другої світової війни, так і під час сучасної російсько-української війни.
Слухачі дізнаються і про історію появи радіо "Промінь" та радіо "Культура", творчих колективів "Українського радіо": симфонічного оркестру, оркестру народної та популярної музики, хорової капели, дитячого хору та тріо бандуристок. Окрема розповідь -- про Будинок звукозапису Українського Радіо і про те, як у його стінах народжувалися хіти Івасюка, Яремчука, Зінкевича.
Проєкт буде доступний на всіх подкаст-платформах, а також на YouTube-каналі "Українського радіо".