В Національному банку України утримались від коментарів щодо майбутнього курсу долара: озвучено причину.
В Національному банку України позитивно сприйняли відмову від фіксованого курсу долара, яка відбулася у жовтні 2023 року. При цьому зазначають, що таке рішення можна було ухвалити навіть раніше, але регулятор вирішив діяти обережно. Водночас представники Нацбанку утрималися від прогнозування майбутнього курсу, підкресливши, що їхня відповідальність полягає в реалізації конкретної курсової політики, а не в прогнозуванні валютних коливань.
З третього жовтня 2023 року Національний банк України скасував один із найсуворіших антикризових заходів, що полягав у фіксації валютного курсу, і повернувся до моделі керованої гнучкості. Це рішення є складовою стратегії, затвердженої в червні 2023 року, та відповідає нашим угодам із Міжнародним валютним фондом, що передбачає курс на валютну лібералізацію, - зазначив голова НБУ Андрій Пишний.
Він зазначив: ця стратегія має три складові. Зокрема:
Водночас він підкреслив, що Національний банк мав можливість перейти до режиму контрольованої гнучкості на кілька місяців раніше. Проте у закладі вирішили обрати більш консервативний і обачний підхід.
Водночас, зазначив керівник НБУ, регулятор не робить прогнозів стосовно валютного курсу, оскільки його обов'язком є здійснення конкретної курсової політики.
"Ми будемо працювати над відновленням стабільності валютного ринку та поверненням до звичних умов його функціонування, які зміцнюють нашу економіку. Нам необхідно відновити ринкові відносини та нормальність, які існували до початку війни", - підкреслив він.
Чи буде різке збільшення курсу?
Народний депутат Ярослав Железняк з партії "Голос" пояснив, що закладений у проєкті бюджету на 2025 рік курс долара в 45 гривень не слід сприймати як цільовий рівень, до якого держава планує знизити гривню. Це лише прогноз, потрібний для обчислення, зокрема, витрат на імпорт. При цьому розрахунки ведуться з певним запасом, тому часто прогнозована вартість валюти є завищеною з метою перестрахування та узгодження бюджету з міжнародними партнерами. Він також додав, що ніхто не може точно передбачити, яким буде реальний курс.
"Якщо порівняти прогнози з реальністю, то результат вражає - фактично, вони майже ніколи не збігаються. Лише раз на десятиліття вдається вгадати. ... Тому я настійно рекомендую з обережністю ставитись до передбачень щодо курсу 45 грн за долар у наступному році", - зазначив депутат.
В цілому, він зазначив, що курс долара враховується при формуванні бюджету, адже необхідно оцінити, яку кількість іноземної допомоги ми отримаємо в гривнях і скільки коштів буде витрачено на обслуговування боргових зобов'язань. А ще:
Як повідомляв OBOZ.UA, до кінця ж 2024 року в Україні не очікується суттєвих змін курсу долара. За прогнозами банківського сектора, курсові коливання валюти відбуватимуться у поточному коридорі 41,3-42 грн, що загалом збігається із курсовими розрахунками, закладеними до державного бюджету на 2024 рік (42,1 грн на кінець року). Відповідно, скуповувати долари з надією швидко заробити резону немає.