Величезна область Атлантичного океану біля екватора швидко знижується в температурі, встановлюючи рекорди.


Дослідники намагаються розкрити причини нещодавнього різкого зниження температури в тропічній Атлантиці, проте наразі інформації для висновків недостатньо.

Протягом кількох місяців цього літа велика смуга Атлантичного океану вздовж екватора охолоджувалася з рекордною швидкістю. Хоча зараз холодна пляма теплішає, повертаючись до норми, вчені все ще не знають, що від початку спричинило настільки різке похолодання.

Аномальна холодна пляма, яка обмежується смугою океану, що охоплює кілька градусів на північ і південь від екватора, утворилася на початку червня після багатомісячної смуги найтепліших поверхневих вод за більш ніж 40 років. Хоча відомо, що цей регіон коливається між холодною і теплою фазами кожні кілька років, швидкість, з якою він впав з рекордно високої до низької цього разу, "дійсно безпрецедентна", сказав Франц Тухен, науковий співробітник постдокторанта в Університеті Маямі у Флориді, який відстежує цю подію, в інтерв'ю Live Science.

"Ми досі ламаємо голову, намагаючись збагнути, що ж насправді відбувається", - зазначив Майкл Макфаден, провідний науковий співробітник Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA), відповідальний за нагляд за декількома буями в тропіках, що збирають дані про холодну пляму в режимі реального часу. "Це може бути тимчасове явище, яке виникло через процеси, які ми ще не до кінця розуміємо".

Температура поверхні моря в східній екваторіальній Атлантиці була найвищою в лютому і березні, коли вона перевищила 30 градусів за Цельсієм - найтепліші місяці з 1982 року. Коли настав червень, температура почала загадково падати, сягнувши найнижчої позначки наприкінці липня у 25 градусів за Цельсієм, нещодавно написав Тучен у своєму блозі.

Згідно з прогнозами, існує ймовірність розвитку похолодання, яке може призвести до формування Атлантичної Ніньї — регіональної кліматичної моделі. Ця модель зазвичай призводить до збільшення кількості опадів у Західній Африці та зменшення їх у північно-східній частині Бразилії, а також у країнах, що межують із Гвінейською затокою, таких як Гана, Нігерія та Камерун. Хоча це явище не є настільки потужним як Ла-Нінья в Тихому океані і не спостерігалося з 2013 року, воно буде офіційно оголошене, якщо температура нижче середнього рівня зберігатиметься протягом трьох місяців, до кінця серпня.

Проте останнім часом холодний об'єм води поступово прогрівається, тому "висновок очевидний: його не можна класифікувати як атлантичний Нінья", - зазначив Тучен.

Однак виявлення причин раптового зниження температури допоможе науковцям глибше осягнути специфіку кліматичних умов Землі, що в перспективі може сприяти вдосконаленню методів прогнозування погоди, зазначив Тучен. Проте жоден з передбачуваних процесів поки що не проявився.

Прохолодніші поверхневі води зазвичай супроводжуються сильнішими пасатами, які дмуть поблизу екватора і є найвпливовішими рушійними силами феномену Ніньяс. Ці вітри переміщують теплі поверхневі води, дозволяючи холоднішій глибинній воді підніматися в процесі, відомому як екваторіальний апвеллінг. Проте, нещодавній холодний регіон збігається зі слабшими вітрами на південний схід від екватора, які, як зазначив Тучен, "діють протилежно до того, що мали б робити, якби були причиною похолодання". За його словами, "ми наразі вважаємо, що вітри насправді реагують на похолодання".

Макфаден зауважив, що деякі надзвичайно потужні вітри, які виникли на захід від холодної зони у травні, могли спричинити різке похолодання, але ці вітри "не були настільки сильними, як суттєво знизилася температура", - сказав Макфаден. "Тут діє ще якийсь фактор".

Учені змоделювали кілька можливих кліматичних процесів, щоб спробувати пояснити спостережуваний холодний регіон, наприклад, надзвичайно сильні потоки тепла в атмосфері або раптові зміни в океанічних і вітрових течіях.

"На підставі нашого спостереження, рушійні сили цього похолодання не є очевидними", - зазначив Тучен.

Хоча це безпрецедентно, нещодавнє різке похолодання навряд чи буде спричинене антропогенною зміною клімату.

"Не можу це виключити, але, на перший погляд, здається, що це природні зміни в кліматичній системі над екваторіальною Атлантикою," - зазначив Макфаден.

Застосовуючи інформацію від супутників, океанічних буїв та інших метеорологічних пристроїв, Тучен і Макфаден є одними з небагатьох кліматологів, які ретельно спостерігають за холодною плямою та потенційними наслідками, які вона може викликати на сусідні континенти, що можуть виявитися через кілька місяців.

"Це потенційно матиме серйозні наслідки", - сказав Макфаден. "Нам просто потрібно спостерігати і дивитися, що станеться".

Острівні держави, відомі своєю мальовничою красою, можуть зникнути через підвищення рівня Тихого океану. Глава ООН охарактеризував це явище як "глобальну катастрофу", яка особливо небезпечна для тихоокеанських райських куточків.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш виступив із новим кліматичним попередженням у формі сигналу SOS. Цього разу він пояснив, що ці літери означають "врятуйте наші моря". Зокрема, Гутерріш підкреслив, що рівень моря зростає все швидше, особливо це стосується найвразливіших острівних країн Тихого океану.

Related posts