Як корпоративне управління в Укренерго впливає на імпорт електроенергії з Європи - Завтра.UA


Фото: Макс Требухов

Наглядова рада Укренерго та її "напіврозпад"

Проблеми з корпоративним управлінням у НЕК "Укренерго" виникли після раптового звільнення голови правління Володимира Кудрицького 2 вересня цього року. На позачерговому засіданні, члени наглядової ради заслухали звіт Кудрицького, присвячений заходам щодо захисту високовольтних підстанцій від атак з боку Росії. Незважаючи на те, що раніше не було висловлено зауважень до цієї сфери діяльності компанії, рада вирішила його усунути.

На наступний день два незалежні іноземні члени наглядової ради Укренерго, Данієль Доббені та Педер Андреансен, оголосили про своє рішення достроково припинити виконання обов'язків через політичний тиск.

"На нашу думку, рішення про дострокове звільнення керівника Укренерго має політичний характер і, згідно з наведеним звітом, не має жодних обґрунтованих причин", -- зазначили тоді Доббені та Андреансен.

Фото: колаж Lb.ua

Данієль Доббені та Педер Андреансен (на зображенні справа)

Після відставки членів наглядової ради Укренерго, яка повинна налічувати чотирьох незалежних представників і трьох від держави, наразі в органі залишилося лише чотири особи: один незалежний член і три представники держави. Четвертого незалежного члена не було в цій раді з 2022 року.

Тепер звертаємо увагу на сучасні обставини.

14 жовтня в медіа з'явився лист, адресований голові НКРЕКП Юрію Власенку, який підготував директор секретаріату Енергетичного співтовариства Артур Лорковський. У цьому документі наголошується на необхідності повторної сертифікації НЕК "Укренерго", оскільки компанія, за інформацією, втратила відповідність вимогам європейської директиви 2019/944. Однією з причин цього є недостатня укомплектованість наглядової ради.

Енергетичне співтовариство є одним із наших надійних партнерів. Це міжнародна організація, яка сприяє поширенню європейських практик на енергетичних ринках поза межами Європейського Союзу. Вона відіграє важливу роль у допомозі Україні у реформуванні енергетичного ринку, щоб він став справді конкурентоспроможним і працював з максимальною прозорістю.

Зображення: Радіо Свобода

Лінії електропередач під високою напругою

Секретаріат Енергетичного співтовариства сьогодні відіграє ключову роль в управлінні Фондом підтримки енергетичного сектору України. Саме з цього фонду постачається важливе обладнання для наших енергетиків. Організація виступає посередником між донорами фонду та Міністерством енергетики України, тому її думка має значення і заслуговує на увагу.

До речі, ще в вересні дипломати з країн G7 підкреслювали необхідність завершення формування наглядової ради Укренерго. "Це вкрай важливо для енергетичної безпеки України та для підтримки довіри з боку міжнародних партнерів", — зазначали вони у своїй спільній заяві. Як повідомила посол Бріджит Брінк, США також очікують, що після звільнення Володимира Кудрицького та членів наглядової ради НЕК, вакантні керівні позиції в Укренерго будуть заповнені.

Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко зробив серйозне попередження: якщо вимоги Енергетичного співтовариства не будуть виконані, НАК "Укренерго" ризикує втратити свою ліцензію, а Україна — можливість імпортувати електроенергію в зимовий період. Синхронізація з європейською енергетичною мережею безпосередньо залежить від наявності сертифікації у національного оператора — компанії "Укренерго".

"Прості правила: наявність сертифікації дозволяє працювати, а її відсутність – забороняє. Якщо ви прагнете стати частиною Європи, слід дотримуватись встановлених норм. Країна, чий національний оператор мереж не має сертифікації, не може інтегруватися в європейську мережу. Відповідно, якщо немає інтеграції в мережу, неможливо здійснювати імпорт чи експорт електроенергії," – чітко пояснив експерт.

Зображення: Олександр Попенко

Олександр Харченко

Строк на приведення Укренерго до європейський стандартів у листі визначено чітко -- 9 грудня цього року. Інакше європейський енергорегулятор має запустити процедуру пересертифікації українського оператора енергосистеми.

Чи дійсно ситуація така серйозна?

На занепокоєння щодо можливого скорочення імпорту електроенергії з Європи відреагувала НКРЕКП. У своїй заяві регулятор повідомив, що вже розпочато всі необхідні процедури для формування нового складу наглядової ради Укренерго.

"Наголошуємо, що станом на сьогодні жодних підстав для зупинки сертифікації оператора системи передачі або неможливості використання транскордонних перетоків для залучення імпорту електроенергії немає", -- запевнили в НКРЕКП.

Зазначимо, що конкурс на відразу трьох членів наглядової ради Укренерго оголосили 10 жовтня. Тому станом на 14 жовтня процес відбору дійсно стартував. От тільки лист від секретаріату Енергетичного співтовариства надійшов до НКРЕКП напередодні -- 9 жовтня. Звісно, навряд чи уряд кинувся готувати все необхідне для оголошення конкурсу за ніч. Швидше за все, підготовка тривала, але занепокоєння одного з основних партнерів додало йому необхідного, скажімо так, прискорення. Як це вже неодноразово бувало в нашій історії взаємодії з партнерами.

Очікують, що всіх незалежних членів наглядової ради Укренерго призначать до 9 грудня 2024 року. Ніби за датою все збігається з вимогами Енергетичного співтовариства.

Фото: Кабінет Міністрів України / Facebook

Під час свого виступу у Верховній Раді України, прем'єр-міністр Денис Шмигаль висловив важливі думки.

Однак ніхто не може чітко гарантувати, що на першу декаду грудня Укренерго матиме комплектну наглядову раду. Як уже вище згадували, одне місце незалежного члена вакантне з 2022 року -- лише у квітні цього року оголосили конкурс. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль у Верховній Раді 6 вересня запевнив депутатів: "Уряд провів усі процедури із завершення конкурсу на призначення -- на той момент сьомого -- члена наглядової ради. Зараз є шортліст із трьох кандидатів". І додав, що призначення очікують протягом двох тижнів -- тобто ще у вересні.

Проте сьогодні вже 16 жовтня, а призначень досі не відбулося. Більше того, наближається закінчення терміну повноважень єдиного "вцілілого" незалежного члена – Романа Піонковського. Тому було оголошено конкурс на одразу три вакантні посади.

До грудня ще є час доформувати наглядову раду Укренерго (хоча зауваження в Енергетичного співтовариства виникли не лише до цього органу управління). Однак чи буде наглядова рада дійсно сформована в повному складі саме до цієї дати -- питання поки що відкрите. І воно потребує громадського контролю на всіх можливих етапах.

Бо як показує приклад з попереднім конкурсом, недостатньо просто оголосити відбір і провести співбесіди з кандидатами на посади. Мало подати до номінаційного комітету шортліст, хоча це й важливий етап відбору. Найважливіше, щоб призначення таки відбулися й Укренерго нарешті отримало повноцінну наглядову раду (у належні терміни). Тоді й хвилюватися про втрачені можливості не доведеться.

Image source: varta1.com.ua

Офіс державної НЕК 'Укренерго'

Наостанок декілька слів про важливість корпоративного управління.

Як уже зазначали, відповідність НАК "Укренерго" стандартам корпоративного управління, свого часу було серед вимог, аби українську енергосистему синхронізували з європейською. А це дозволило Україні:

1) здійснити імпорт електричної енергії з Європи для зменшення дефіциту в енергетичній системі, викликаного масштабними атаками з боку Росії;

2) залучати аварійну допомогу, щоб зменшити обмеження електропостачання (а іноді й уникати його) у найкритичніші моменти після атак.

Саме дотримання Укренерго зазначених стандартів дало змогу з початку повномасштабного вторгнення отримати 1,5 млрд євро фінансової підтримки від партнерів. Йдеться не лише про обладнання, але й про реальні грошові вливання. Партнери були свідомі, кому саме передають ці кошти і з якою метою. Крім того, їм було зрозуміло, хто нестиме відповідальність за звітування про їх використання.

Related posts