Як розрахувати пенсію за віком


Як визначити розмір пенсії і за який період враховується заробітна плата? Правники надали формулу і пояснили особливості розрахунку пенсійних виплат в Україні.

З січня 2004 року в Україні діє закон "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який увів поняття "страховий стаж". Це поняття визначає тривалість періоду, за який сплачувалися страхові внески, і використовується для обрахунку та призначення пенсії. Страховий стаж напряму залежить від сплати страхових внесків за періоди, коли вони були здійснені, і в пропорції до суми сплачених внесків. На величину пенсії впливають кілька факторів, включаючи тривалість страхового стажу. Фокус з'ясував, як можна самостійно розрахувати розмір своєї пенсії.

Пенсії в Україні визначаються відповідно до встановлених норм, які враховують відсоток від середньомісячного доходу громадян перед їхнім зверненням за пенсією.

Як зазначила в інтерв'ю для Фокуса адвокатка Юлія Степаненко з адвокатського об'єднання "Фомін і партнери", середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії враховується за будь-які 60 послідовних календарних місяців трудової діяльності, незалежно від перерв, починаючи з 1 липня 2003 року до моменту подання заяви на пенсію.

"Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), а за період роботи з 1 липня 2003 року -- за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування", -- додала адвокатка.

Вона підкреслила, що пенсії для осіб з неповним трудовим стажем призначаються у пропорційному розмірі, відповідно до наявного стажу.

"Для того, щоб людині, у тому числі ФОП, було зараховано страховий стаж за місяць, останній має сплатити мінімальний внесок ЄСВ (Єдиний соціальний внесок -- обов'язкові відрахування на загальнодержавне соціальне страхування) -- 1760 грн. за такий місяць. У цьому випадку пенсія також буде мінімальна -- 2 361 грн", -- пояснила Юлія Степаненко.

Ви можете дізнатися свій страховий стаж через особистий кабінет на Порталі електронних послуг Пенсійного фонду України різними методами:

Також є можливість особисто відвідати територіальне відділення Пенсійного фонду України.

А довідку про наявний страховий стаж з листопада 2021 року можна отримати у застосунку "Дія".

Щоб досягти цього, потрібно:

Починаючи з 1 січня 2021 року, мінімальний страховий стаж для призначення пенсій за віком встановлено на рівні 25 років. Щороку цей показник поступово збільшується на один рік до 2028 року, зазначила Анна Даніель, адвокатка, кандидатка юридичних наук і керівниця Адвокатського бюро "Анни Даніель". Вона також зазначила, що на розмір пенсії впливають три основні параметри:

Формула обчислення пенсії досить нескладна: П = Зп * Кс.

П - величина пенсійної виплати (у гривнях).

Зп — це заробітна плата (дохід) застрахованої особи, що розраховується згідно зі статтею 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", і використовується для визначення пенсії (у гривнях);

Кс — це коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, розрахований згідно зі статтею 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення".

Як підкреслила юристка Юлія Степаненко, несплата внесків призводить до відсутності стажу. В такій ситуації запис у трудовій книжці не може бути підставою для нарахування пенсії.

Вік і стаж: які найкращі роки для нарахування пенсії

Розрахунок нескладний: якщо у 2024 році стаж становитиме від 21 до 31 року, то пенсійний вік настане у 63 роки. У випадку, якщо стаж складатиме від 15 до 21 року, на пенсію можна буде вийти у 65 років.

Юлія Степаненко зазначила, що період підприємницької діяльності (ФОП) з використанням спрощеної системи оподаткування та фіксованого податку враховується у стаж для визначення права на пенсію.

Як було зазначено раніше, фізична особа-підприємець (ФОП) також має право на отримання пенсії при досягненні пенсійного віку. Однак розмір пенсії визначається на основі кількості років страхового стажу та розміру доходу, з якого здійснювалися пенсійні внески та сплата ЄСВ, пояснює Анна Даніель.

До страхового стажу зараховуються ті періоди, під час яких страхові внески сплачувалися в розмірі не менше мінімального. У разі сплати менших сум, законодавством передбачена формула, яка визначає кількість днів місяця, на які вистачить сплаченої суми. Таким чином, може виникнути ситуація, коли за повністю відпрацьований місяць до страхового стажу буде зараховано лише кілька днів. Якщо підприємець регулярно сплачував внески, він матиме страховий стаж, однак його тривалість залежатиме від розміру сплачених сум, -- пояснила вона.

Розмір пенсії залежить також від суми доходу, з якого сплачувалися внески. Зазвичай у фізичних осіб-підприємців пенсія є мінімальною, оскільки підприємці часто сплачують єдиний соціальний внесок з мінімальної заробітної плати.

Для підприємців умови сплати внесків, які впливають на накопичення страхового стажу та розмір майбутньої пенсії, залежать від обраної системи оподаткування. Зокрема, платники єдиного податку можуть самостійно визначати суму доходу, з якого вони сплачуватимуть єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Однак існують певні обмеження: сума не може бути меншою за одну мінімальну заробітну плату (МЗП) та не перевищувати 15 МЗП. Від сплати ЄСВ вони не мають права відмовитися.

ФОП на загальній системі оподаткування сплачують ЄСВ з чистого доходу, але з певними обмеженнями, які коливаються від однієї до п'ятнадцяти мінімальних зарплат (МЗП) на місяць. Тобто, якщо місячний чистий дохід перевищує 15 МЗП, ЄСВ сплачується тільки з 15 МЗП. У разі, якщо ФОП мав місячний прибуток, вищий за мінімальну зарплату, його пенсія також може перевищувати мінімальний рівень.

Адвокатка Анна Даніель повідомила, що важливо звернути увагу на те, що всі дані про стаж і дохід, які враховуватимуться при нарахуванні пенсії за період подання звітів, вже доступні на сайті Пенсійного фонду. Для цього потрібно пройти реєстрацію і увійти до свого електронного кабінету, де можна переглянути відповідну інформацію.

Related posts