Як підтримати імунітет у дітей під час навчального року - коментар лікаря.
Під час навчання в школі учні стикаються з підвищеним ризиком захворювань через близький контакт з однокласниками та стрес, пов'язаний з навчальним процесом. Як можна зміцнити імунітет дитини, щоб зменшити ймовірність хвороб і підтримати її загальне здоров'я? Сімейна лікарка Наталія Суслова ділиться основними рекомендаціями щодо профілактики та зміцнення імунної системи школярів.
Базис, з якого ми завжди починаємо, це те, що ми їмо, як ми спимо, яка наша фізична активність. Відповідно, режим сну та відпочинку дитини є вкрай важливим, тому що імунна система формується, укріплюється та відновлюється в нічний період доби. Вона має свою циркадність, яка чітко відображається в нашому режимі сну. Якщо ми не дотримуємося цього режиму, дозволяємо дітям засиджуватись за комп'ютером, не дисциплінуємо, не контролюємо використання синього світла у вигляді гаджетів, очікувати, що імунна система буде якось відпочивати й готуватись до наступного дня марно.
Перше - це харчування. Якщо є достатня кількість білка, корисних жирів та вуглеводів, імунна система буде працювати безперебійно. Білок потрібне для синтезу антитіл й того, щоб набиратися ресурсу знешкоджувати те, що щодня й щохвилини потрапляє в організм. Адже ми постійно з чимось контактуємо: людина, яка пройшла повз і має нежить, людина, яка має герпес. Ми цього не помічаємо, але наша імунна система на це вже реагує. І для цього їй потрібен ресурс, який забезпечується присутністю якісного білка, адже з нього будуються клітини захисту імунної системи. Потрібна також наявність жирів. Вони проявляють протизапальну дію та захищають мембрани клітин в нашому організму, щоб туди ніхто не проникав. І, звісно, вуглеводи. Імунній системі потрібно паливо, тому їй потрібні складні вуглеводи. Але проблема полягає в тому, що наші діти, не доїдаючи хороших білків та жирів, переїдають простих вуглеводів: булочок, солодких напоїв, цукерок. Повинно бути золоте правило: діти повинні наїдати макронутрієнти, яких може не вистачати.
Друге - фізична активність. Перепади температури, різна вологість повинні загартовувати слизові оболонки. Це перший бар'єр, з якими контактують бактерії, відповідно від здоров'я цих бар'єрів залежатиме і наступний розвиток подій та стан імунної системи. Чим більш зволожені, чим доглянутіші слизові (ротова та носова порожнина), тим каскад імунної відповіді буде правильніше формулюватися, не переходити в хронічні стани та протікати в більш легкій формі.
Третє - розуміння, чи немає дефіцитів у дитини. Великою проблемою зараз є дефіцит вітаміну D й заліза. Вітамін D - це потужний імуномодулятор, він має протизапальну дію. Його треба приймати в профілактичних або лікувальних дозуваннях, якщо виявили його дефіцит. Залізо - це мінерал, який відповідає за правильну, коректну й вчасну імунну відповідь. Він входить в склад таких білків, як лізоцим, який знаходиться на поверхні слизових оболонок. Він створює захист, першу лінію оборони, від будь-яких вірусів та бактерій.
Не так давно ми обговорювали шість поширених помилок, які допускають люди, коли стикаються з проблемою прищів.