На межі невдачі: чому відмова Шольца підтримувати план перемоги України не принесе йому користі?


Позиція канцлера Німеччини та керівника СДПН Олафа Шольца щодо військової підтримки України та її можливого вступу до НАТО завжди відзначалася обережністю. Проте останнім часом вона стала ще більш стриманою та непоступливою. Німецький канцлер рішуче протистоїть постачанню Україні далекобійних ракет Taurus і категорично відхиляє можливість запрошення Києва до Альянсу.

Еволюція поглядів Олафа Шольца відбувається в умовах значної політичної нестабільності, зокрема через критично низький рівень підтримки його партії та уряду світлофорної коаліції. За останніми соціологічними дослідженнями, рейтинг Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) становить приблизно 15%, що вдвічі менше, ніж у блоку Християнсько-демократичного союзу (ХДС) та Християнсько-соціального союзу (ХСС). У коаліційних партій ситуація ще гірша: "Зелені" отримують близько 10%, а "Вільні демократи" навіть не подолають виборчий бар'єр у 5%. Водночас спостерігається зростання популярності таких політичних сил, як Союз Сари Вагенкнехт (ССВ) та "Альтернатива для Німеччини" (AдН), які дотримуються проросійських позицій у зовнішній політиці і ставляться критично до підтримки України. На сьогодні ці партії мають підтримку приблизно 8% і 18% виборців відповідно.

У вересні в Німеччині пройшли вибори у трьох федеральних землях -- Тюрингії, Саксонії та Бранденбургу. Їхні результати були, м'яко кажучи, не дуже хорошими для соціал-демократів. Партія Олафа Шольца зазнала розгрому у Тюрингії та Саксонії. Щоправда, у Бранденбурзі їй вдалося вибороти перше місце. Проте ця перемога була дуже непереконлива: СДПН випередила АдН лише на 1%. А ще вересневі вибори до ландтагів стали початком ери формування неприродних коаліцій на місцевому рівні. Оскільки правоцентристський ХДС/ХСС і лівоцентристська Соціал-демократична партія Німеччини висловили принципове небажання створювати більшість з ультраправою "Альтернативою для Німеччини", у них не залишилося іншого вибору, крім як розпочати переговори з ліворадикальним Союзом Сари Вагенкнехт, який здобув третє місце. Проте особливо радіти тому, що "Альтернатива для Німеччини" опинилася за бортом влади, не варто. Оскільки позиція Сари Вагенкнехт навіть більш проросійська, ніж в АдН.

Сара Вагенкнехт вже активно застосовує тиск на німецький уряд, вимагаючи перегляду зовнішньої політики ФРН в бік різкого зменшення підтримки України та пошуку компромісів з Росією. Політикиня, відома в Німеччині як "подруга Путіна", виступає за повну зупинку військової допомоги для Києва, закликає до мирних переговорів з урахуванням російських інтересів щодо окупованих територій, пропонує Україні відмовитися від членства в НАТО та заборонити розміщення американських ракет на німецькій землі.

Можливо, Олаф Шольц, який зіткнувся з надзвичайно складним завданням врятувати свою політичну силу від занепаду на наступних парламентських виборах, вирішив частково придушити критику Сари Вагенкнехт. Канцлер, ймовірно, вважає, що демонстрація більшої готовності до компромісів з Росією може позитивно вплинути на його рейтинги. Проте, надмірна обережність у підтримці України та відмова надати Києву можливість використовувати німецьку зброю для ударів по Росії не врятують партію Шольца від поразки. Зростання впливу крайніх правих і лівих сил у Німеччині є закономірним наслідком внутрішньої політичної ситуації, а не зовнішньої політики уряду. Падіння популярності коаліції "світлофор" викликане об'єктивними причинами — стагнацією в економіці, неналежною міграційною політикою, зростанням злочинності та радикальними наслідками "зеленого курсу".

Економіка Німеччини, раніше визнана рушійною силою Європи, нині стикається з низкою структурних викликів, зокрема брак кваліфікованої робочої сили, суворі кліматичні ініціативи та надмірна бюрократія. З 1949 року темпи зростання ВВП країни ніколи не були такими повільними, як за останні п'ять років. У 2023 році економічний показник скоротився на 0,3%. Фахівці прогнозують, що й у цьому році буде зафіксовано негативний приріст ВВП. Рівень безробіття в державі залишається досить високим, близько 6%, а реальні доходи населення перебувають у стагнації.

У секторах промисловості, що залежать від викопних енергоносіїв, продовжується спад. Інтенсивна конкуренція з боку Китаю негативно позначається на промисловому потенціалі Німеччини, особливо у сфері автомобілебудування. Бізнес стурбований надмірно суворими регуляціями, які запроваджуються в рамках боротьби зі змінами клімату, а також високими податковими ставками. Крім того, існує занепокоєння щодо повільного темпу зростання продуктивності праці. Німеччина поступається іншим країнам ЄС в наданні онлайн-послуг для бізнесу: для отримання бізнес-ліцензії тут потрібно чекати 120 днів, тоді як в інших країнах ОЕСР цей процес займає вдвічі менше часу.

Незбалансована енергетична політика є серйозною загрозою. З одного боку, Німеччина, ще за часів канцлерства Ангели Меркель, значно залежала від російських енергоносіїв, не врахувавши потенційні геополітичні ризики. З іншого боку, країна активно реалізує один з найамбіційніших проектів з переходу на відновлювані джерела енергії у світі, що піддається критиці за ігнорування економічних реалій. Партія зелених виступає за швидку відмову від ядерної енергії та викопного пального, проте цей перехід став більше ідеологічним, ніж практичним. В результаті, технологічні та ринкові обмеження часто залишаються поза увагою на користь утопічних цілей. Навіть вторгнення Росії в Україну та різке зростання цін на енергоносії не змусили уряд Шольца переглянути рішення про закриття останніх атомних станцій, що відбулося в квітні 2023 року. Відтак, аби компенсувати ці втрати, країна змушена була збільшити використання вугільних та газових електростанцій у періоди, коли відновлювальні джерела енергії були недоступні. Це лише погіршило загальну економічну ситуацію і сприяло значному підвищенню вартості електроенергії для промисловості.

Нарешті німецькі виборці дорікають уряду Шольца за нездатність зупинити нелегальну міграцію і пов'язане з нею серйозне зростання рівня злочинності. У вересневому опитуванні ARD-Deutschlandtrend 77% німців заявили про необхідність принципово іншої політики щодо надання притулку та біженців. Майже три чверті респондентів заявили, що виступають за запровадження постійного контролю на кордонах Німеччини, а 72% підтримують розширення повноважень органів безпеки. Для 48% респондентів тема біженців та імміграції наразі є найважливішою політичною темою. Це на 22% більше, ніж у квітні цього року. Також 44% респондентів відповіли, що почуваються небезпечно в громадських місцях, що вдвічі більше, ніж сім років тому.

Через страх громадянського протистояння німецька влада намагається не акцентувати уваги на такому серйозному побічному ефекті безладної міграційної політики, як зростання рівня злочинності. Але його дедалі важче ігнорувати. 23 жовтня німецьке видання Bild опублікувало матеріал про збільшення кількості актів насильства щодо жінок у Німеччині на 89% за останні дев'ять років. За даними федерального міністерства внутрішніх справ, кількість жінок, які стали жертвами зґвалтування або сексуального насильства, зросла з 33 021 випадку у 2014 році до 62 404 випадків у 2023-му. За цей же час на 18% збільшилася кількість жінок, які стали жертвами побиття або нападу. На 41% підвищилася кількість жінок, які стали жертвами викрадень і незаконного позбавлення волі. За збігом обставин, саме на цей період припадає рекордне зростання числа мігрантів, які прибули до Німеччини з країн Близького Сходу, Центральної та Північної Африки. На цьому тлі 84% опитаних респондентів у вересні були повністю чи переважно незадоволені роботою уряду Шольца.

Серед причин зростання популярності таких партій, як "Альтернатива для Німеччини" та Союз Сари Вагенкнехт, слід також відзначити ідеологічну складову. Зараз блок ХДС/ХСС і його лідер Фрідріх Мерц активно намагаються відродити свою репутацію консерваторів. В оновленій програмі партії йдеться про "німецьку ідентичність" і "провідну культуру". І привертається увага до політичного ісламу та ймовірних негативних наслідків іноземного впливу на іслам у Німеччині.

ХДС/ХСС також оголосила про свої плани відновити контроль над міграційними процесами, повністю припинити нелегальну міграцію та суттєво посилити охорону кордонів. Це має певний вплив, оскільки протягом досить тривалого часу рейтинги АдН залишаються стабільно високими, але не демонструють значного зростання.

Водночас СДПН стикається з атакою як справа, так і зліва. Останні заяви Шольца про наміри збільшити кількість депортацій і запровадження у вересні перевірок при перетині кордону є запізнілими заходами. Соціал-демократам, які тривалий час дотримувалися політики мультикультуралізму і дуже толерантно ставилися до масової міграції, буде важко пояснити виборцям, що вони непричетні до негативних побічних наслідків цих явищ. Також СДПН та її найближчим союзникам "Зеленим" потрібно реагувати на випади з боку Сари Вагенкнехт, яка звинувачує ці партії у демонтажі німецької соціальної держави, зраді інтересів "нормальних людей", працівників і бідних прошарків населення. А ще дорікає їм надмірною концентрацією на правах різноманітних меншин, мігрантів і агресивним просуванням політики гендерної ідентичності.

Related posts