"Антивоєнний марш" російських опозиціонерів спрямований на привернення уваги та отримання фінансової підтримки з боку Німеччини, стверджує посол України.
Посол України в Німеччині Олексій Макеєв та українські активісти висловили свої зауваження щодо "антивоєнного маршу" російської опозиції, що запланований на 17 листопада в Берліні.
Зокрема, в статті для видання Zeit український посол зазначив: "Є багато свідчень, які вказують на те, що акція, організована Юлією Навальною, Іллею Яшиним та Володимиром Кара-Мурзою, більше нагадуватиме безглузду прогулянку в листопаді, позбавлену гідності та результатів. Це PR-ініціатива, спрямована не на російську аудиторію, а на німецькі медіа та політиків".
Макеєв вважає, що акція є підтвердженням змагання за увагу Німеччини та фінансову підтримку. Російські опозиціонери використовують зручний термін "путінська війна", уникаючи розмов про колективну відповідальність, тоді як насправді це війна Росії проти України, підкреслив дипломат.
"Мені байдуже, як росіяни розбиратимуться зі своїми злочинами після нашої перемоги. Але я знаю, що шлях до національної переоцінки починається не з релятивізації національної загарбницької війни", - написав Макеєв.
Берлінська неурядова організація Vitsche ("Віче") також розкритикувала майбутню акцію. "...Не перекладайте відповідальність лише на Путіна. Організатори зосереджують свою риторику на зображенні Володимира Путіна як єдиного відповідального за агресивну війну Росії. Таке ставлення ігнорує глибоко вкорінені проблеми в російському суспільстві та упускає суть демократичного, опозиційного підходу. Справжня відповідальність означає поставити під сумнів не одну людину, а соціальні структури та колективне ставлення, які зробили цю війну можливою", - заявили активісти.
На їхню думку, оголошена акція не має чіткого акценту на ключових питаннях, таких як підтримка України чи критичний аналіз російського суспільства. Юлія Навальна не раз за останні тижні висловлювала своє несхвалення війни, однак підкреслювала, що це "війна Путіна" і виступала проти постачання зброї в Україну. Тим часом Ілля Яшин та Володимир Кара-Мурза акцентували увагу на негативних наслідках санкцій для населення Росії, як зазначили в "Вічі".
"Усі ці висловлювання та заяви не сприяють перемозі України у війні. Навпаки, таке ставлення лише підриває необхідність аналізувати роль Росії, зміцнюючи наратив, що вся відповідальність лягає лише на Путіна, а суспільство та опозиційні сили звільняються від усього тягаря відповідальності. У перспективі це стає на заваді реальним змінам і поступу до демократичних цінностей," - підкреслила голова організації Ірина Шулікіна.
Як повідомлялося, російські політики-вигнанці Ілля Яшин, Володимир Кара-Мурза та Юлія Навальна мають намір провести в Берліні демонстрацію проти війни, яку їхня країна веде проти України.
Серед основних завдань акції – заклик до термінового виведення російських військових з території України, засудження Володимира Путіна як злочинця проти людяності, а також вимога звільнення всіх політичних в’язнів у Росії. Також акція прагне об'єднати світові демократичні голоси на підтримку України, домагатися справедливості і зміцнити уявлення про демократичне майбутнє для Росії.
Раніше у Португалії учасники одного з наймасштабніших заходів світової вебіндустрії Web Summit зірвали виступ удови російського опозиціонера Олексія Навального.