Без нових західних препаратів: За шість місяців Росія значно зменшила обсяги клінічних випробувань лікарських засобів.
У Росії за першу половину 2024 року різко скоротилася кількість клінічних досліджень нових медичних препаратів. За шість місяців Міністерство охорони здоров'я РФ видало на 26,4% менше дозволів на випробування, ніж за аналогічний період минулого року.
Ця інформація взята з доповіді Асоціації клінічних досліджень, повідомляє видання The Moscow Times.
Кількість міжнародних клінічних досліджень за період з січня по червень 2024 року зменшилася на 94,3% у порівнянні з минулим роком. В цілому, іноземні компанії отримали всього вісім дозволів на проведення випробувань.
Відповідно до реєстру клінічних досліджень, лише компанія AstraZeneca з великих фармацевтичних корпорацій розпочала випробування нового препарату. Крім того, американська компанія Oncotelic, яка раніше не діяла в Росії, отримала одне дозволення на проведення досліджень.
Інші великі західні фармкомпанії, включно з Pfizer, Novartis та MSD, ще 2022 року через розв'язану Росією повномасштабну війну проти України вирішили призупинити виведення в РФ нових препаратів.
На тлі зниження загальної кількості досліджень, які проводять іноземні компанії, російські гравці з 2022 року проводили велику кількість випробувань дженериків. Так, у 2023 році МОЗ Росії видало 473 дозволи на запуск таких досліджень, що було на 29% більше рік до року та на 66% порівняно з 2021 роком.
Однак у першій половині 2024 року кількість таких дозволів вперше скоротилася одразу на третину, до 151. За даними реєстру клінічних досліджень, ПФК "Обновление" в першому півріччі отримало лише 5 дозволів на подібні роботи замість 26 рік тому, "Р-Фарм" - 2 замість 13, "Промомед" - 8 замість 23. Це може говорити про вичерпання можливостей зростання для цього виду досліджень.
Стан з медикаментами в Російській Федерації.
Раніше повідомлялося, що російська влада готує жорсткі обмеження на закупівлі імпортних ліків та медичних виробів для державних клінік та лікарень. Із 1 січня 2025 року в ході держзакупівель застосовуватиметься правило "другий зайвий": імпортні препарати будуть виключені з конкурсу, якщо надійшла хоч одна заявка від російського постачальника.
Хоча західні санкції не вплинули безпосередньо на постачання медикаментів до Росії, щонайменше 28 закордонних фармацевтичних компаній повністю залишили російський ринок. Внаслідок цього асортимент імпортних ліків у російських аптеках почав значно зменшуватися.
За 2023 рік з полиць російських аптек зникло 1,3 тис. найменувань зарубіжних препаратів, а їх сукупний асортимент зменшився на 20% - до 6,4 тис. позицій.
Відповідно до аналізу, проведеного компанією DSM Group, з ринку Росії зникло близько третини імпортних медикаментів у порівнянні з показниками до початку повномасштабної війни проти України. Загальний обсяг імпортних поставок ліків у Росії минулого року зменшився на 9%, склавши 1,7 мільярда упаковок. Для деяких категорій препаратів, зокрема базових антибіотиків на основі пеніцилінів, це падіння досягло 50%.